Britská automobilka Jaguar Land Rover je našou poslednou postavenou automobilkou. Nachádza sa v Nitre. Továreň dostali zákazkou česká firma VCES a japonská spoločnosť Takenaka. Začiatkom plánovala automobilka zamestnať 2 500 zamestnancov. O túto automobilku bojovalo Slovensko ako lev. Briti mali na výber medzi Poľskom a Slovenskom. Poliaci mali výhodou v tom, že u nich je pracovná sila oveľa lacnejšia ako tu. Avšak aj napriek tomu sa začalo s výstavbou sa Slovensku. Neobišlo sa to bez špekulácii s pozemkami – ešte pred samotným výberom krajiny začali ľudia špekulatívnym spôsobom skupovať pozemky.
Jaguár v Nitre spustil oficiálne výrobu 28. 10. 2018. Zo začiatku zamestnávali 1500 zamestnancov. Celkovo by mali každoročne vyrobiť 150 000 automobilov. Do výstavby investovala britská automobilka 1,4 miliardy eur. Náš štát im prispel sumou 129 miliónov eur. Výstavba sa začala v roku 2016.
Mzdy v automobilke sklamali. Ja som si pozrela na stránke Profesia.sk koľko ponúkajú mzdu výrobnému pracovníkovi. Výsledná suma s príplatkami by sa mala pohybovať okolo 997 eur brutto. Z toho základná mzda je 715 eur. Rovnako je na tom platovo aj inšpektor kvality.
Čo sa týka miezd, Jaguar veľmi sklamal. Analytici Inštitútu finančnej politiky predpokladali, že mzdy sa budú pohybovať od 1225 eur. Ľudia pracujúci v Psa v Trnave boli prekvapený. Čakali vyššie mzdy, no nakoniec zarobili ešte menej ako v Trnave, z toho dôvodu sa vrátili aj naspäť.
Na Slovensku máme nejaké tie percentá nezamestnanosť. No práca by sa aj našla, žiaľ nie dobre platená. Podľa prieskumov, zamestnávajú automobilky na Slovensku 127 000 ľudí no môžu zamestnať až štvrť milióna. Tento akútny nedostatok nám látajú Srbi, Rumuni a Ukrajinci. To bol aj kameňom úrazu pri automobilke Jaguar. V hrubom tam zozačiatku ľudia zarobili okolo 650 eur. Automobilka však sľubovala dvojnásobok. Toto bol silným úderom pod pás pre našu ekonomiku.