Plávanie, vhodné pre každého. Plávať rekreačne je prospešné pre naše zdravie. V prvom rade, už len samotná aktivita je prospešná. Plávanie je o to vhodnejšie, že pri ňom máme vystretú chrbticu, je tak dobré pre ľudí, ktorí zaťažujú chrbticu, majú skoliózu alebo časté bolesti chrbtice. Je vhodné aj pre to, lebo pri plávaní nedochádza k preťaženiu jednej časti tela, používame tam všetky svaly na tele a tak nastáva rovnováha.
Množstvo profesionálnych športovcov, práve pre túto vlastnosť plávania, používajú plávanie ako doplnkový šport. Kompenzujú tým používanie svalov, ktoré pri športe, ktorému sa venujú oni sú zanedbané a tým aj slabé.
Plávanie patrí medzi olympijské športy. Ak by ste tvrdili, že je to nudný šport, kde sa láva dookola to isté, označia vás ako za človeka, ktorý o plávaní nikdy nič nepočul. Existujú štyri plavecké štýly a množstvo plaveckých disciplín. K plaveckým štýlom patrí kraul, čo je najrýchlejší a najčastejší spôsob plávania pre plavcov, ktorí sa mu venujú, potom sú prsia, to je najpoužívanejší pre rekreačných plavcov. Posledné dva štýly sú znak, ktorý je najlepší pre tých, ktorí majú problémy s chrbticou a motýľ, ten je najťažší spôsob.
Z týchto spôsobov sú rôzne objemy. Či je to už 50m, 100m alebo 200m. Pri kraulovi, najrýchlejšom spôsobe, je to ešte viac 400m, 800m a 1500m.
Ak vám je však málo iba jeden spôsob, na plaveckých pretekoch môžete spojiť aj všetky spôsoby dokopy v disciplíne polohové preteky a to na objemoch 100m, 200m alebo 400m.
Pri plávaní sú takisto pravidlá na ktorých veľmi záleží. Pri ich porušení nemáte druhú šancu a ste automaticky diskvalifikovaní. Porušenie pravidiel môže byť napríklad pri skorom skoku do vody, čiže skoršom odštartovaní, pri nesprávnej obrátke, nesprávnom štýle, dotknutí dna alebo dráhy, tieto patria k tým najzákladnejším, pravidiel je však oveľa viac. Takže ten kto bude tvrdiť, že plávanie nie je ničím zaujímavé, tvrdí to len preto, že plávanie v skutočnosti nepozná.