Určite vás neprekvapí, ak povieme, že zvieratá pozitívne vplývajú na naše zdravie. Je úplne jedno, či chováte mačky, psov, škrečkov alebo ste si obľúbili exotickejšie zvieratká, ako sú napríklad vodné korytnačky či akváriové rybičky. Každé jedno z nich nás dokáže upokojiť, nabiť potrebnou energiou a každý deň nám vyčarí úsmev na tvári.
Avšak, ak aj vy patríte k vášnivým akvaristom, ktorý má v každej miestnosti svojho príbytku aspoň jedno akvárium, no namiesto radosti vám rybičky začali spôsobovať skôr starosti, ste na dobrom mieste. Ani týmto malým a nenápadným zvieratkám sa totiž nevyhýbajú choroby. V tomto prípade ide skutočne o problém, ak sa neželané ochorenie rozšíri do celého akvária, pretože to pre jeho obyvateľov môže mať fatálne následky. Ak sa chcete podobným nepríjemnostiam vyhnúť, mali by ste poznať ochorenia, ktoré sa v chove rybičiek vyskytujú najčastejšie.
Asi žiadneho skúsenejšieho akvaristu neprekvapí, ak spomenieme chorobu, ktorá sa nazýva krupička. Stretol sa s ňou totiž už možno každý, no aj napriek tomu by sme vám radi poradili v tom, ako vyzerá, aby ste ju aj vy dokázali rozlíšiť. V prvom rade je dôležité povedať, že sa jedná o parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit s názvom kožovec rybí. Tento nepríjemný tvor parazituje na koži a slizniciach rybičiek, pričom si pri jeho parazitovaní môžete všimnúť charakteristické biele bodky, ktoré sa vyskytujú na tele rybiek. Nakazené rybičky majú problémy s plávaním, dýchaním, trpia nechuťou do jedla a obtierajú sa o kamene a iné dekorácie v akváriu.
Ďalším nepríjemným ochorením je hniloba plutiev. Toto nepríjemné ochorenie spôsobujú baktérie, ktoré sa vyskytujú v akváriu. Najčastejšie sa objavuje vtedy, ak sa rybičky nechovajú v dobrých podmienkach alebo majú oslabený imunitný systém. V prípade že sa s liečením začne príliš neskoro, môže to viesť k úhynu rybičiek. Toto ochorenie sa prejavuje predovšetkým apatiou rybiek, ktoré majú rozstrapkané a prederavené plutvy.
Z veľkého množstva chorôb sme si vybrali práve tieto dve, pretože sú najčastejšie, skúsení akvaristi sa s nimi už určite niekedy stretli a začínajúcim chovateľom sme chceli aspoň trochu priblížiť túto problematiku.