Ako živnostník má fyzická osoba automaticky aj svoje povinnosti, tie sú spojené nielen s odvádzaním odvodov do zdravotnej alebo sociálnej poisťovne. Živnostník je fyzickou osobou, ktorá je samostatne zárobkovo činná. K jeho povinnostiam patrí pravidelné odvádzanie odvodov do zdravotnej poisťovne. Tie sú vyčíslené podľa zdravotnej poisťovne. Ak je živnosť otvorená prví rok, platí živnostník základnú sadzu. V sociálnej poisťovni prví rok živnostník nemusí platiť odvody. Nasledujúce roky sa ale musí riadiť vyčíslením odvodu podľa vyúčtovania sociálnej poisťovni.
Okrem toho je povinný na konci zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie. A to do konca tretieho mesiaca nasledujúceho kalendárneho roku. V prípade, že potrebuje na svoje daňové priznanie čas, môže si podať odklad daňového priznania do šiesteho mesiaca nasledujúceho kalendárneho roka. Živnostník komunikuje s daňovým priznaním zásadne iba v elektronickej forme, cez občiansky preukaz s čipom a elektronickým podpisom. Ten je potrebný na podpis podávaných dokumentov. Ak sa ale živnostník rozhodne ukončiť svoju živnosť, ako by mal postupovať v tomto prípade? Pri ukončení živnosti živnostník môže postupovať dvomi spôsobmi. A to návštevou jednotného kontaktného mieste v mieste jeho bydliska a žiadať o ukončenie živnosti. Alebo elektronicky cez portál Slovensko.sk, kde formulárom príslušným pre úrad podliehajúci jeho trvalému pobytu, kde vyplní a odošle formulár o oznámení ukončenia živnosti. Pri elektronickej forme ukončenia ale musíte mať platný nový občiansky preukaz so zaručeným elektronickým podpisom.
Ukončenie živnosti a daňové priznanie
Aj keď dňom ukončenia živnosti sa končí platenie odvodov do sociálnej poisťovne, bývalý živnostník by nemal zabúdať na zdravotné poistenie. To musí platiť aj naďalej, buď sa prihlási na úrad práce a zaradí sa do evidencie uchádzačov o prácu alebo sa zamestná na trvalý pracovný pomer alebo figuruje ako samoplatiteľ poistného. Daňové priznanie sa podáva v riadnej lehote na podanie daňového priznania.