Unavení z práce sedíte doma na obľúbenej pohovke. Oči sa Vám pod váhou vyčerpania zatvárajú a v mysli Vám víri tisíc myšlienok, čo všetko ešte musíte dnes stihnúť a ako si najlepšie zorganizovať ďalšie povinnosti. Blahodarne ticho priaznivo pôsobí na ustatú dušu. Ustupujúce napätie a prúd myšlienok Vás vnáša pod rytmom tikotu nástenných hodín do ríše snov. Zrazu sa Vaša myseľ sústredí na pravidelný zvuk a precitnete do reality. V duchu si prajete, aby v súčasnej hektickej dobe bol deň dlhý aspoň 48 hodín. Času je málo a Vy chcete stihnúť čo najviac aktivít za krátky č a s. Čo pojem času znamená a prečo beží tak rýchlo? Prečo ho niekto nespomalí?
Čas plynie ako rieka, nedá sa zastaviť ani obrátiť. Plynie dopredu do budúcnosti a za sebou zanecháva minulosť. Človek sa chcel v slede týchto okamihov orientovať, preto si začal zaznamenávať deje, ktoré sa opakovali a prebiehali v určitej časovej postupnosti. Je to paradox, čas nám pomáha plánovať a organizovať si činnosti, ale stal sa aj našim nepriateľom. Ukrajuje nám minútu po minúte, deň po dni z doby našej existencie. Čas plynie a ani na chvíľočku sa nezastaví. Bohužiaľ je to tak, a vieme to odkedy ľudia merajú čas.
Spočiatku ľudia určovali cez deň čas pozorovaním zmeny smeru tieňa vrhaného tyčou, ktorý sa menil polohou Slnka na oblohe. V noci sa riadili pohybom hviezd. Okrem toho si všimli, že Mesiac pravidelne mení tvar v priebehu 28 dní. V skutočnosti je to približne 29,5 dňa a tento jav nazývame lunárny mesiac. Keďže fázy Mesiaca neboli deliteľom dní roka, stanovili sa kalendárne mesiace s rôznou dĺžkou. Babylončania boli asi prví, čo rozdelili deň na 24 hodín po 60 minút. Od stredoveku naši predkovia používali na meranie času presýpacie hodiny. Piesok sa presýpal z jednej nádoby do druhej za niekoľko minút až do 2 hodín. Na podobnom princípe fungovali aj vodné hodiny.
V 9. storočí sa čas meral pomocou sviečky, ale tieto hodiny neboli presné. Hocikedy prievan sviečku uhasil a dohodnutá schôdzka bola zmeškaná. Neskôr múdri vedci vynašli kyvadlové a mechanické hodiny. V súčasnosti sú najpresnejšie zo všetkých hodín na svete atómové hodiny, ktorých odchýlka od astronomického času je 1 sekunda za 300 000 rokov. Meranie času atómovými hodinami je založené na prirodzenom kmitaní atómov prvku cézia. Od roku 1884 je svet rozdelený na 24 oblastí, ktoré sa nazývajú časové pásma. Sú stanovené tak, aby kdekoľvek na svete bolo poludnie (12.00 hodín) vtedy, keď je tam Slnko najvyššie.
Čas vnímate každý inak, vždy záleží akú činnosť vykonávate. Ak na niečo alebo niekoho čakáte, čas sa vlečie. Ak prežívate príjemné chvíle, želáte si, aby čas zastal a prebiehajúci okamih trval večne. Za určitých okolností sa čas môže spomaliť. Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že vo vesmíre existujú čierne diery, v ktorých sa čas zastavuje. Taký jav sa ťažko chápe, ale niekedy je často našim prianím.
Skúste prežiť aspoň jeden deň trochu inak a čas na svojom mobile sa pokúste nepoužívať. Všetky hodiny a hodinky schovajte do skrine a uvidíte po celom dni, aký máte pocit slobody, bez časového zhonu. Zo začiatku to bude problém, nehovoriac o tom, že môžete zameškať autobus alebo prísť neskoro na stretnutie. Uvidíte ako Vás táto jednodňová očistná kúra bez zhonu aspoň na chvíľu prenesie do inej dimenzie. Možno v svojom uponáhľanom živote niečo zmeníte alebo sa aspoň zamyslíte, čo je vo vašom živote podstatné. Je pravda, že poznať presný čas je dôležité, pretože naplánované udalosti treba stihnúť. Bohužiaľ, tu ľudia robia chybu, chcú stihnúť toho veľa, a práve to spôsobuje uponáhľanú dobu. A častokrát si neskoro uvedomujeme: „Život človeka je krátky na to, aby videl a skúsil všetko, preto nemrhajte svojim časom zbytočnosťami.“